niedziela, 6 października 2013

Mapy starożytnego Egiptu i Mezopotamii

 
Skutkiem rozwoju życiowego i kulturowego starożytnego Egiptu i Mezopotamii, było także powstanie map. Jedną z najstarszych map jest mapa pochodząca z około 3800 roku p.n.e. Znaleziono ją na terenie dzisiejszego Iraku. Wykonana na glinianej tabliczce przedstawia północną Mezopotamię z zaznaczoną rzeką Eufrat. Inna mapa to rysunek na pięknie grawerowanej srebrnej wazie, znalezionej na Ukrainie w grobie datowanym na ok. 3000 lat p.n.e. Przedstawia on dwie rzeki wypływające z gór i wpadające do morza lub jeziora, otoczone dobrze narysowanymi postaciami dzikich zwierząt. Zachował się pochodzący z XII wieku p.n.e. papirus egipski przedstawiający plan kopalń złota w Nubii (Papirus Turyński). Za przodka mapy morskiej źródła uznają mapę wykonaną w Babilonie w VI wieku p.n.e. na płytce z wypalonej gliny. Wielcy żeglarze - Fenicjanie i Kartagińczycy musieli korzystać z map, ale niestety żadna z nich nie zachowała się do dzisiaj. Późniejsze mapy starożytnego Egiptu i Mezopotamii w dawnych czasach były bardzo podobne do map dzisiejszych - widniała skala, można dostrzec różnorodne oznaczenia, wyraźnie widać  LEGENDĘ, były zrobione w sposób artystyczny ( kolory, plastyczność ). W Egipcie i Mezopotamii pisano na różnorodnych materiałach np. poczynając od glinianych tabliczek, na papirusie, produkowanego z papirusu, którego włókna prasowano i sklejano klejem z mąki, octu oraz wody, a pisano na nim trzcinką zmaczaną w atramencie.



Mapa z Ga-Sur to jedna z najstarszych znanych map, powstała w Mezopotamii ok. XXV w. p.n.e. Przedstawia tereny leżące między Libanem i Antylibanem (okolica Syrii) a górami Zagros (okolice Iranu). Miała służyć jako pomoc dla podróżujących kupców.
Wyryta została na tabliczce glinianej, stąd stan jej zachowania jest słaby.
 

Grawerowana mapa z okresu kasyckiego ( XIV - XII wieku pne ) babilońskiej historii pokazuje ściany i budynki w świętym mieście Nippur. 

Babilońska Mapa Świata to gliniana tabliczka przedstawiająca mapę świata, z Babilonem w jego centrum.  Mapa jest datowana na około 600 r.p.n.e. i została odkryta w Sippar w południowym Iraku (miasto, które było  60 mil (97 km) na północ od Babilonu na wschodnim brzegu rzeki Eufrat). Babilon znajduje się w centrum mapy, równoległe linie na dole wydają się przedstawiać południowe bagna a zakrzywione linie idące z północy, północnego wschodu wydają się być górami Zagros.
Przykłady map z dawnego Egiptu są bardzo rzadkie, jednak te, które przetrwały kładą nacisk na geometrię i dobrze rozwinięte techniki geodezyjne, być może wymuszone potrzebą przywrócenia dokładnych granic nieruchomości po corocznych wylewach Nilu. The Turin Papyrus Map ,datowany na  1300 r.p.n.e. , pokazuje góry na wschód od Nilu gdzie wydobywano złoto i srebro, a także położenie schronisk górników, studni, sieci dróg, które łączyły ten region z głównym terytorium kraju. 

Papirus Artemidora - mapa
                                  Papirus
Egipt



Autor: Gęga Rafał_Dodał: Kułaga Maciej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz